Bahco NSB504-800-FB. Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 800 g
€251.38
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53269
Manufacturer Nr.
NSB504-800-FB
Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 800 g
Frequently Bought Together
-
This Item:
€251.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB500-1500-FB. Mallet with copper beryllium head and fiberGlasss handle, spark free, 1.5 kg
€427.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB500-2500-FB. Mallet with copper beryllium head and fibreGlasss handle, non-sparking, 2.5 kg
€758.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | width | Tool head weight | head width | length |
| WL53262 | 135 mm | 1 kg | 35 mm | 355 mm |
| WL53263 | 60 mm | 0.1 kg | 16 mm | 280 mm |
| WL53264 | 160 mm | 1.5 kg | 40 mm | 400 mm |
| WL53265 | 170 mm | 2 kg | 45 mm | 400 mm |
| WL53266 | 80 mm | 0.2 kg | 22 mm | 280 mm |
| WL53267 | 100 mm | 0.3 kg | 23 mm | 280 mm |
| WL53268 | 112 mm | 0.5 kg | 28 mm | 310 mm |
| WL53269 | 130 mm | 0.8 kg | 33 mm | 355 mm |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. Engineer's hammer with copper beryllium head and fibreglass handle, non-sparking, 800 g.
- Made of copper beryllium
- Two-component fibreglass handle
- Meets the product standards according to DIN 1041
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Without sharp edges, to avoid sparks
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53269 |
| model | NSB504-800-FB |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB504-800-FB |
| dimensions (LxWxH) | 355 mm x 130 mm x 33 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Hammer type | engineer's hammer |
| VDE | no |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| head width | 33 mm |
| Tool head weight | 0.8 kg |
| Manufacturer Nr. | NSB504-800-FB |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco NSB106-72. Non-sparking 2-1/4" impact ring wrench made of copper beryllium, 274 mm€728.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-68. Non-sparking 2.1/8" copper beryllium impact box wrench, 265 mm€728.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-71. Non-sparking 2.13/64" copper beryllium impact box wrench, 265 mm€676.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB106-70. Non-sparking 2.3/16" copper beryllium impact box wrench, 265 mm€677.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










