Bahco BE-8022. Ergo screwdriver for slotted screws, straight, with 3-component handle, 0.5 mm × 3 mm × 100 mm
€4.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53432
Manufacturer Nr.
BE-8022
ERGO screwdriver for slotted screws, straight, with 3-component handle, 0.5 mm × 3 mm × 100 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL16075 | 2.5 mm | 0.4 mm | 60 mm |
| WL16086 | 2.5 mm | 0.4 mm | 75 mm |
| WL16077 | 3 mm | 0.5 mm | 60 mm |
| WL16078 | 3 mm | 0.5 mm | 75 mm |
| WL16087 | 3 mm | 0.5 mm | 125 mm |
| WL16079 | 3.5 mm | 0.6 mm | 75 mm |
| WL16089 | 3.5 mm | 0.6 mm | 125 mm |
| WL16080 | 4 mm | 0.8 mm | 100 mm |
| WL16090 | 4 mm | 0.8 mm | 175 mm |
| WL20734 | 5.5 mm | 1 mm | 200 mm |
| WL19948 | 8 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL53430 | 2 mm | 0.3 mm | 60 mm |
| WL53432 | 3 mm | 0.5 mm | 100 mm |
| WL53447 | 3 mm | 0.5 mm | 200 mm |
| WL53449 | 3.5 mm | 0.6 mm | 200 mm |
| WL53450 | 5.5 mm | 1 mm | 125 mm |
| WL53452 | 6 mm | 1 mm | 150 mm |
| WL53688 | 5.5 mm | 1 mm | 150 mm |
| WL53689 | 6.5 mm | 1.2 mm | 150 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For slotted screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, small sizes from 2 to 3.5
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
Product details
| item number | WL53432 |
| model | BE 8022 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8022 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 62 mm x 43 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Handle width | 17 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screw | slot |
| VDE | no |
| handle length | 103 mm |
| Blade thickness | 0.5 mm |
| tool length | 203 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 100 mm |
| blade width | 3 mm |
| blade thickness | 0.5 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8022 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB002-36. Non-sparking 36 mm open-end copper-beryllium ring wrench, 360 mm€477.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-35. Non-sparking 35 mm copper beryllium combination wrench, 360 mm€477.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-33. Non-sparking 33 mm copper beryllium combination wrench, 340 mm€440.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-34. Non-sparking 34 mm copper beryllium combination wrench, 360 mm€440.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost