Bahco BE-8080-5. Ergo Screwdriver for TORQ-SET safety screws with 3-component handle No. 5 × 75 mm
€21.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53439
Manufacturer Nr.
BE-8080-5
ERGO Screwdriver for TORQ-SET safety screws with 3-component handle No. 5 × 75 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL23476 | TS1 | 75 mm |
| WL23477 | TS3 | 75 mm |
| WL23481 | TS10 | 100 mm |
| WL53437 | TS2 | 75 mm |
| WL53438 | TS4 | 75 mm |
| WL53439 | TS5 | 75 mm |
| WL53440 | TS6 | 75 mm |
| WL53441 | TS8 | 100 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORQ-SET® safety screws, meets the strict requirements of the aviation industry
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Flattened handle prevents rolling away
Product details
| item number | WL53439 |
| model | BE 8080-5 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8080-5 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 87 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| VDE | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 122 mm |
| ESD safe | no |
| type of screw | TS5 |
| packaging mass | piece |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8080-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
-
Bahco 6M-4.5-5.5. Doppelmaulschlüssel, 4,5 mm × 5,5 mm, verchromt€5.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco CR W 04. Ratschen-Crimpzange für hochwertige Crimp-Verbindungen€104.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco S240AF. 1/2" Steckschlüssel-Satz, zöllig, Sechskant mit Umschaltknarre€124.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost