Bahco BE-8080-8. Ergo Screwdriver for TORQ-SET safety screws with 3-component handle No. 8 × 100 mm
€29.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53441
Manufacturer Nr.
BE-8080-8
ERGO Screwdriver for TORQ-SET safety screws with 3-component handle No. 8 × 100 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL23476 | TS1 | 75 mm |
| WL23477 | TS3 | 75 mm |
| WL23481 | TS10 | 100 mm |
| WL53437 | TS2 | 75 mm |
| WL53438 | TS4 | 75 mm |
| WL53439 | TS5 | 75 mm |
| WL53440 | TS6 | 75 mm |
| WL53441 | TS8 | 100 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORQ-SET® safety screws, meets the strict requirements of the aviation industry
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Flattened handle prevents rolling away
Product details
| item number | WL53441 |
| model | BE 8080-8 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8080-8 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 87 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| Handle width | 27 mm |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| type of screw | TS8 |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8080-8 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1997M-14. Offset screwdriver, hexagonal, 14 mm, chrome-plated, 70x154 mm€16.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1997M-9. Offset screwdriver, hexagonal, 9 mm, chrome-plated, 47x114 mm€10.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1997M-12. Offset screwdriver, hexagonal, 12 mm, chrome-plated, 57x137 mm€11.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1997M-11. Offset screwdriver, hexagonal, 11 mm, chrome-plated, 53x129 mm€10.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost