Bahco BE-8620I. Ergo Phillips screwdriver made of stainless steel, with 3-component handle, PH2 × 100 mm
€15.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53475
Manufacturer Nr.
BE-8620I
ERGO Phillips screwdriver made of stainless steel, with 3-component handle, PH2 × 100 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL53468 | PH0 | 182 mm |
| WL53471 | PH1 | 197 mm |
| WL53475 | PH2 | 222 mm |
| WL53481 | PH3 | 272 mm |
The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- ERGO™ Stainless steel screwdrivers for screws with Phillips head
- 3-component handle for maximum ease of use
- The soft material with a rigid surface provides a comfortable grip and better power transmission
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- The stainless steel blade protects against rust formation, which can occur when working on stainless steel workpieces when tools made of other steel are used
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
- Standards: ISO 8764, DIN 5260
Product details
| item number | WL53475 |
| model | BE 8620I |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8620I |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 105 mm x 37 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool material | stainless steel |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screw | PH2 |
| VDE | no |
| handle length | 122 mm |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8620I |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 2-470-14-4-0. Nadelfeilensatz, Doppelschlichthieb, ohne Heft 140 mm – 6-teilig€76.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1-210-08-2-2. ERGO™ Halbrundfeile, Halbschlicht 200 mm€15.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
