Bahco 902T-110-175. Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 11 mmx160 mm
€14.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53607
Manufacturer Nr.
902T-110-175
Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 11 mmx160 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL53600 | 5 mm |
| WL53601 | 5.5 mm |
| WL53602 | 6 mm |
| WL53603 | 7 mm |
| WL53604 | 8 mm |
| WL53605 | 9 mm |
| WL53606 | 10 mm |
| WL53607 | 11 mm |
| WL53608 | 12 mm |
| WL53609 | 13 mm |
Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- T-handle for hexagon bolts and nuts
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for greater accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- Integrated suspension eye
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL53607 |
| model | 902T-110-175 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 902T-110-175 |
| dimensions (LxWxH) | 220 mm x 95 mm x 16 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| hexagon socket | 11 mm |
| type of screw | hexagonal |
| Handle width | 60 mm |
| handle length | 105 mm |
| VDE | no |
| tool length | 220 mm |
| blade length | 160 mm |
| Manufacturer Nr. | 902T-110-175 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5553. Alignment tool, acetal resin blades, 1.3 mm / 0.8 mm, 195 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5551. Alignment tool, acetal resin blades, 0.3x2.5 mm / 0.5x3.0 mm, 220 mm€17.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5571-145. Placement tweezers, stainless steel, smooth gripping surfaces, 145 mm€53.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5552. Alignment tool, acetal resin blades, 0.6x1.2 mm / 0.8x2.0 mm, 205 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost