Bahco 1998M-8. Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 8x108 mm
€2.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53634
Manufacturer Nr.
1998M-8
Metric hexagon offset screwdriver, nickel-plated, 8x108 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL27711 | 1.5 mm |
| WL53621 | 10 mm |
| WL53622 | 12 mm |
| WL53623 | 14 mm |
| WL53624 | 17 mm |
| WL53625 | 19 mm |
| WL53626 | 2 mm |
| WL53627 | 2.5 mm |
| WL53628 | 22 mm |
| WL53629 | 3 mm |
| WL53630 | 4 mm |
| WL53631 | 5 mm |
| WL53632 | 6 mm |
| WL53633 | 7 mm |
| WL53634 | 8 mm |
| WL53635 | 9 mm |
Nickel-plated surface protects against corrosion
- Hexagon Allen key, short, metric
- Nickel-plated
- Nickel-plated surface protects against corrosion
- High quality steel, completely hardened
- Size pressed into the blade
- ISO 2936
- Industrial packaging
Product details
| item number | WL53634 |
| model | 1998M-8 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 1998M-8 |
| dimensions (LxWxH) | 108 mm x 40 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| hexagon socket | 8 mm |
| type of screw | hexagonal |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | allen wrench |
| packaging mass | piece |
| tool length | 108 mm |
| Manufacturer Nr. | 1998M-8 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1998M/11T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 12 mm, 11 pieces€29.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 8045VDE. 150 V to 250 V Insulated screwdriver, voltage detector€12.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M/15T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 22 mm, 15 pieces€91.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M/10T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 10 mm, 10 pieces€24.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost