Bahco 1996M-6. Hexagon Key Wrenches (long), metric, with Ballpoint, phosphated, 6x186 mm
€5.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53644
Manufacturer Nr.
1996M-6
Hexagon Key Wrenches (long), metric, with Ballpoint, phosphated, 6x186 mm
Other versions
| item number | width | hexagon socket | length |
| WL53636 | 15 mm | 1.5 mm | 91 mm |
| WL53637 | 50 mm | 10 mm | 234 mm |
| WL53638 | 55 mm | 12 mm | 262 mm |
| WL53639 | 18 mm | 2 mm | 102 mm |
| WL53640 | 50 mm | 2.5 mm | 114 mm |
| WL53641 | 22 mm | 3 mm | 129 mm |
| WL53642 | 27 mm | 4 mm | 144 mm |
| WL53643 | 31 mm | 5 mm | 165 mm |
| WL53644 | 37 mm | 6 mm | 186 mm |
| WL53645 | 40 mm | 8 mm | 208 mm |
Robust high-quality steel
- Hexagon Key Wrenches with Ballpoint, long, metric
- Hexagonal ball head on long arm. Simply insert into the screw head from different angles. For more efficient work and time saving
- Long design for optimum torque transmission and accessibility
- Surface treatment by oxidation provides superior surface protection; higher precision at the tip
- High quality steel, completely hardened
- Size pressed into the blade
- ISO 2936
- Industrial packaging
- Robust high-quality steel
- Higher precision in the tip
- Size pressed into the blade
- Hexagonal ball head on long arm
- Easier access at different angles thanks to the ball head for more efficient work and time saving
- Higher torque due to longer arm provides optimized power transmission and accessibility
Product details
| item number | WL53644 |
| model | 1996M-6 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 1996M-6 |
| dimensions (LxWxH) | 186 mm x 37 mm x 5 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| hexagon socket | 6 mm |
| type of screw | hexagonal |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | allen wrench |
| packaging mass | piece |
| tool length | 186 mm |
| Manufacturer Nr. | 1996M-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1995Torx/7T. Torx offset screwdriver (long) set, phosphated, T10-T40, 7 pieces€34.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx/4T. Torx offset screwdriver (long) set, phosphated, T10-T40, 4 pieces€23.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T15. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T15x90 mm€4.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T10. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T10x86 mm€4.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost