Bahco BE-8257. Ergo Screwdriver for slotted screws with 3-component handle, 1.6 mm × 8 mm × 175 mm
€20.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53692
Manufacturer Nr.
BE-8257
ERGO Screwdriver for slotted screws with 3-component handle , 1.6 mm × 8 mm × 175 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€20.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 1998M/15T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 22 mm, 15 pieces
€91.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL16083 | 5.5 mm | 1 mm | 100 mm |
| WL19306 | 5.5 mm | 1 mm | 150 mm |
| WL16084 | 6.5 mm | 1.2 mm | 125 mm |
| WL20735 | 65 mm | 1.2 mm | 150 mm |
| WL53691 | 8 mm | 1.6 mm | 150 mm |
| WL53692 | 8 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL53693 | 10 mm | 1.6 mm | 200 mm |
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For slotted screws, electrician blade
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- integrated suspension opening
- Flat sides prevent rolling away
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
Product details
| item number | WL53692 |
| model | BE 8257 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8257 |
| dimensions (LxWxH) | 312 mm x 105 mm x 36 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| Handle width | 36 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screw | slot |
| VDE | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 122 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 175 mm |
| blade width | 8 mm |
| blade thickness | 1.6 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8257 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5571-145. Placement tweezers, stainless steel, smooth gripping surfaces, 145 mm€53.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5553. Alignment tool, acetal resin blades, 1.3 mm / 0.8 mm, 195 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5552. Alignment tool, acetal resin blades, 0.6x1.2 mm / 0.8x2.0 mm, 205 mm€18.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5551. Alignment tool, acetal resin blades, 0.3x2.5 mm / 0.5x3.0 mm, 220 mm€17.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

