C.K T4722-0. Screwdriver Triton XLS Phillips, PH0x60 mm, 149 mm
€2.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53842
Manufacturer Nr.
T4722-0
Screwdriver Triton XLS Phillips, PH0x60 mm, 149 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL53842 | PH0 & 60 mm |
| WL53843 | PH1 & 75 mm |
| WL53844 | PH1 & 250 mm |
| WL53845 | PH2 & 100 mm |
| WL53846 | PH2 & 250 mm |
- Large 2-component triangular handle with soft grip inserts for comfortable working and optimum torque
- Blade injected directly into the handle ensures an absolutely stable connection for increased durability and reliability
- The angular shape of the handle prevents the screwdriver from rolling away on uneven surfaces
- Blade of hardened, high-alloy steel for durability
- Machine-made precision tips reduce the risk of breakage
- Colour coding and type identification at the end of the handle facilitate recognition
- Chrome-plated blades offer protection against rust
- The magnetic tip holds the screw securely, making placement and tightening easier
- According to DON ISO8764
- Size: PH0
- Visible blade length: 60 mm
- total length: 149 mm
Product details
| item number | WL53842 |
| model | T4722-0 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4722-0 |
| length | 0 |
| order unit | piece |
| standards | DIN ISO8764 |
| type of screw | PH0 |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| tool length | 149 mm |
| usage screwdriver | PHILLIPS-screws |
| blade diameter | 3 mm |
| blade length | 60 mm |
| Manufacturer Nr. | T4722-0 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
-
C.K T5442 11. MightyRod cable grip for cables from 11-16 mm€13.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
C.K T5442 06. MightyRod cable grip for cables from 6-10 mm€13.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost