C.K T4725-055. Screwdriver Triton XLS slot, 5.5x250 mm, 250 mm
€4.07
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53854
Manufacturer Nr.
T4725-055
Screwdriver Triton XLS slot, 5.5x250 mm, 250 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness |
| WL53852 | 3 mm & 0.6 mm |
| WL53853 | 4 mm & 0.8 mm |
| WL53854 | 5.5 mm & 1 mm |
- Large 2-component triangular handle with soft grip inserts for comfortable working and optimum torque
- Blade injected directly into the handle ensures an absolutely stable connection for increased durability and reliability
- The angular shape of the handle prevents the screwdriver from rolling away on uneven surfaces
- Blade of hardened, high-alloy steel for durability
- Machine-made precision tips reduce the risk of breakage
- Colour coding and type identification at the end of the handle facilitate recognition
- Chrome-plated blades offer protection against rust
- The magnetic tip holds the screw securely, making placement and tightening easier
- According to ISO 2380-2
- Blade width: 5,5 mm
- Visible blade length: 150 mm
- total length: 250 mm
Product details
| item number | WL53854 |
| model | T4725-055 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4725-055 |
| length | 0 |
| order unit | piece |
| standards | ISO 2380-2 |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Blade thickness | 1 mm |
| type of screw | slot |
| VDE | no |
| tool length | 250 mm |
| usage screwdriver | slotted screws |
| blade length | 250 mm |
| blade width | 5.5 mm |
| Manufacturer Nr. | T4725-055 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T3683A. Crimping pliers with ratchet mechanism for wire end ferrules, 10-25 mm2€55.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3698A. Crimping pliers with ratchet mechanism for Coax, BNC, TNC€52.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3852A. Crimping pliers with ratchet mechanism for modular plugs 6/8P€34.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
