C.K T3683A. Crimping pliers with ratchet mechanism for wire end ferrules, 10-25 mm2
€55.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL71694
Manufacturer Nr.
T3683A
Crimping pliers with ratchet mechanism for wire end ferrules, 10-25 mm²
Frequently Bought Together
-
This Item:
€55.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 39 06. Crimp dies for insulated cable lugs, connectors + butt connectors
€48.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 52 06. Crimping pliers, also for two-hand operation, black oxide finish, for insulated cable lugs + connectors + butt connectors, 250 mm
€107.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Designed for safe and tight crimping of large ferrules
- Capacity: 10 - 25mm² / 8 - 3 AWG
- Ratchet system with automatic quick release that releases the pliers when the correct pressure is reached to ensure precise crimping
- Precision machined crimp jaws for quality crimping and secure connections
- Made of fully hardened alloy carbon steel for strength and durability
- Very robust, tested up to 40,000 applications
- Ergonomic two-component handles for easy and comfortable work
- Total length: 250 mm
Product details
| item number | WL71694 |
| model | T3683A |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T3683A |
| dimensions (LxWxH) | 250 mm x 80 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 260 mm x 100 mm x 33 mm |
| order unit | piece |
| tool material | carbon steel |
| application crimp | Wire end ferrules |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| AWG | 8 - 3 |
| type of pliers | crimping pliers |
| Manufacturer Nr. | T3683A |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










