Belzer 2466 B40. Pliers for external retaining rings with 90° angled jaws, chrome-plated, 40 to 100 mm
€85.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL54823
Manufacturer Nr.
2466 B40
Pliers for external retaining rings with 90° angled jaws, chrome-plated, 40 to 100 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€85.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 77 11 115. Electronics side cutter, 115 mm
€35.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 44 21 J11 SB. Sicherungsringzange für Innenringe in Bohrungen mit Kunststoff überzogen, 90° abgewinkelt, Ø 12 – 25 mm, schwarz atramentiert, 130 mm (SB-Karte/Blister)
€15.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | ring diameter |
| WL54820 | 10 - 25 mm |
| WL54821 | 19 - 60 mm |
| WL54822 | 3 - 10 mm |
| WL54823 | 40 - 100 mm |
For external retaining rings
- Pliers for external circlips
- With 90° angled jaws, for internal retaining rings
- Stop screw and opening spring
- High Speed Steel
- chrome finish, highly polished tips
- For external retaining rings
- Shape: With 90° angled jaws
Product details
| item number | WL54823 |
| model | 2466 B40 |
| manufacturer | Belzer |
| manufacturer item number | 2466 B40 |
| dimensions (LxWxH) | 190 mm x 230 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ring diameter | 40 - 100 mm |
| head width | 30 mm |
| tool material | High performance steel alloy |
| ESD safe | no |
| type of pliers | Pliers for external retaining rings |
| Manufacturer Nr. | 2466 B40 |
|---|---|
| Manufacturer | Belzer |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Karl-Heinz Belzer GmbH & Co. KG Fürkerfeldstraße 33 DE-42697 Solingen www.belzer-solingen.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Belzer
-
Belzer 2646 AK. side cutters with pointed head and ultra clamping spring 0.1 mm-1 mm€94.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646 A. side cutters with pointed head 0.1 mm-1 mm€85.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646. Side cutters with pointed head 0.2 mm-1.25 mm€76.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Belzer 2646 M. side cutters with oval head 0.1 mm, 0.8 mm€87.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










