Other versions
35 % force saving compared to conventional combination pliers. With cutting edges (hardness approx. 63 HRC) for heavy-duty use. Easier working due to optimised transmission. Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling. Long cutting edges for thicker cables. With gripping zones for flat and round material for versatile use. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC. - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,8mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,2mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 13,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 25,0mm²
- Easier work due to optimised transmission ratio
- Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling
- Long cutting edges for thicker cables
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC
Product details
| item number | WL61271 |
| model | 02 01 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 02 01 200 |
| dimensions (LxWxH) | 200 mm x 51 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.08 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 200 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| Cutting value copper cable, multistranded | 25 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 13 mm |
| cutting value wire diameter hard | 2.8 mm |
| type of pliers | combination pliers |