Knipex 02 01 200. Power combination pliers, black atramentized, 200 mm
€18.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61271
Manufacturer Nr.
02 01 200
Power combination pliers, black atramentized, 200 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 71 41 200. CoBolt compact bolt cutter, black atramentized, 200 mm
€47.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 02 180. Combination pliers, black atramentized, 180 mm
€16.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL41279 | 190 mm |
| WL61269 | 160 mm |
| WL61270 | 180 mm |
| WL61271 | 200 mm |
| WL61272 | 225 mm |
35 % force saving compared to conventional combination pliers. With cutting edges (hardness approx. 63 HRC) for heavy-duty use. Easier working due to optimised transmission. Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling. Long cutting edges for thicker cables. With gripping zones for flat and round material for versatile use. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC. - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,8mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,2mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 13,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 25,0mm²
- Easier work due to optimised transmission ratio
- Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling
- Long cutting edges for thicker cables
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC
Product details
| item number | WL61271 |
| model | 02 01 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 02 01 200 |
| dimensions (LxWxH) | 200 mm x 51 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.08 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 200 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| Cutting value copper cable, multistranded | 25 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 13 mm |
| cutting value wire diameter hard | 2.8 mm |
| type of pliers | combination pliers |
| Manufacturer Nr. | 02 01 200 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 92 58 74 ESD. ESD precision tweezers, ro with tips, straight, 120 mm€16.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 38 75 ESD. ESD precision tweezers, sickle-shaped, 120 mm€18.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 08 78 ESD. ESD precision tweezers, angled tips, 120 mm€21.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











