Knipex 41 04 180. Grip pliers, galvanised, 180 mm
€19.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61483
Manufacturer Nr.
41 04 180
Grip pliers, galvanised, 180 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 06 180 T. Combination pliers, chrome-plated, insulated, fixing eye, 180 mm
€30.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 01 140. Combination pliers, black atramentized, 140 mm
€13.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61483 | 180 mm |
| WL61484 | 250 mm |
| WL61485 | 300 mm |
Hold round, profile and flat material securely. Highly loadable. With adjusting screw and release lever. One-hand operation. High clamping pressure due to toggle lever transmission. Jaws for round material, with wire cutter. - Form: 0 - Clamping capacity round: 30mm - Clamping capacity square: 20mm - Clamping capacity hexagon: 30mm
- Holds round, profile and flat material securely
- Highly loadable
- With adjusting screw and release lever
- One-hand operation
- High clamping pressure due to toggle lever transmission
Product details
| item number | WL61483 |
| model | 41 04 180 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 41 04 180 |
| dimensions (LxWxH) | 190 mm x 55 mm x 11 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 210 mm x 65 mm x 20 mm |
| Packaging volume | 0.273 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | galvanized |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 180 mm |
| type of pliers | gripping pliers |
| Manufacturer Nr. | 41 04 180 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 46 10 100. Circlip tool for inner and outer rings up to 1000 mm nominal width€1,136.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 45 10 170. Mounting pliers for snap rings on shafts, burnished, 170 mm€31.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 46 10 A5. Circlip pliers for outer rings on shafts, black powder-coated, 560 mm€113.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











