Knipex 48 21 J21. Precision circlip pliers for inner rings in bores, gray atramentized, 165 mm
€18.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61573
Manufacturer Nr.
48 21 J21
Precision circlip pliers for inner rings in bores, gray atramentized, 165 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 500103A. Waver Erem 500103A Forming Plier for Bending Flat Components, Contacts, Power Transistors
€208.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 51 250. Cobra ES Water pump pliers, extra slim
€26.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61571 | 0.9 mm | 130 mm |
| WL61572 | 1.3 mm | 130 mm |
| WL61573 | 1.8 mm | 165 mm |
| WL61574 | 2.3 mm | 210 mm |
| WL61575 | 3.2 mm | 305 mm |
Precision circlip pliers with high load capacity for continuous use: up to 10 times longer service life compared to turned tips. With inserted tips for safe working. Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers. Anti-slip plastic coating on the handles. Angled tips. - Shape: 2 - Capacity for bore diameters: Ø 19 - 60mm - Tips (diameter): Ø 1.8mm
- Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers
- Anti-slip plastic coating on the handles
Product details
| item number | WL61573 |
| model | 48 21 J21 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 48 21 J21 |
| dimensions (LxWxH) | 170 mm x 48 mm x 22 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 230 mm x 83 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.924 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5256 D |
| RoHS conform | no |
| surface | grey atramentised |
| VDE | no |
| tip diameter | 1.8 mm |
| jaw angle | Jaws, angled, 90 |
| ESD safe | no |
| tool length | 165 mm |
| type of handle | covered with anti-slip plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 48 21 J21 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
Knipex 97 59 30. Tension spring for 97 53 4/5/8/9/14, thin€3.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












