Knipex 97 99 020. Flat receptacles, insulated, red, connector width 6.3 mm, 100 pieces
€9.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62060
Manufacturer Nr.
97 99 020
Flat receptacles, insulated, red, connector width 6.3 mm, 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€9.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 99 339. wire end ferrules with plastic collar, crimping area 16 mm, cable 25 mm2, yellow, 50 pieces
€7.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 99 909. Assortment boxes with twin ferrules, 2x 4 to 16 mm2, fully insulated, grey/red/blue/yellow, 45 pieces
€9.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | connector width |
| WL62057 | 2.8 mm |
| WL62058 | 4.8 mm |
| WL62060 | 6.3 mm |
Receptacles, content: 100 pieces, colour code: red, cable 0.5 - 1mm² AWG 20 - 17, colour code: red
Product details
| item number | WL62060 |
| model | 97 99 020 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 99 020 |
| dimensions (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| Packaging volume | 0.243 dm³ |
| order unit | PU |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| connector width | 6.3 mm |
| AWG | 20 - 17 |
| Manufacturer Nr. | 97 99 020 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 46 11 G0. Circlip pliers for hand rings on shafts, black atramentized, 140 mm€25.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 46 11 A2. Circlip pliers for outer rings on shafts, black atramentized, 180 mm€14.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 46 11 A3. Circlip pliers for outer rings on shafts, black atramentized, 210 mm€16.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 46 11 A4. Circlip pliers for outer rings on shafts, black atramentized, 320 mm€28.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










