Knipex 98 01 24. Ring spanner, chrome-plated, cranked, wrench size 24 mm, 265 mm
€35.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62195
Manufacturer Nr.
98 01 24
Ring spanner, chrome-plated, cranked, wrench size 24 mm, 265 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62181 | 7 mm |
| WL62182 | 8 mm |
| WL62183 | 9 mm |
| WL62184 | 10 mm |
| WL62185 | 11 mm |
| WL62186 | 12 mm |
| WL62187 | 13 mm |
| WL62188 | 14 mm |
| WL62189 | 15 mm |
| WL62190 | 16 mm |
| WL62191 | 17 mm |
| WL62192 | 18 mm |
| WL62193 | 19 mm |
| WL62194 | 22 mm |
| WL62195 | 24 mm |
Cranked. Chrome-plated basic tool. - Width across flats: 24mm - Length l max.: 265mm - Head thickness a max.: 16mm - Height of offset h max.: 30mm - Head width b max.: 38mm
- Offset
- Basic tool chrome-plated
Product details
| item number | WL62195 |
| model | 98 01 24 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 01 24 |
| dimensions (LxWxH) | 275 mm x 42 mm x 40 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 123 mm x 86 mm |
| Packaging volume | 3.456 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 265 mm |
| wrench width | 24 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 01 24 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



