Knipex 98 14 05. Screwdriver for hexagon socket screws with T-handle, width across flats 5 mm, 120 mm
€33.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62223
Manufacturer Nr.
98 14 05
Screwdriver for hexagon socket screws with T-handle, width across flats 5 mm, 120 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62223 | 5 mm |
| WL62224 | 6 mm |
| WL62225 | 8 mm |
Screwdrivers for in-hex screws - Cross handle length: 90.0mm - Width across flats: 5.0mm - Uninsulated blade length ± 2: 9.0mm
Product details
| item number | WL62223 |
| model | 98 14 05 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 14 05 |
| dimensions (LxWxH) | 135 mm x 97 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 229 mm x 119 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.453 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| type of screw | hexagon socket |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 120 mm |
| wrench width | 5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 14 05 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 77 32 115. Elektronik-Seitenschneider, spitz, mit kleiner Facette, 115 mm€37.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


