Knipex 98 14 06. Screwdriver for hexagon socket screws with T-handle, width across flats 6 mm, 120 mm
€33.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62224
Manufacturer Nr.
98 14 06
Screwdriver for hexagon socket screws with T-handle, width across flats 6 mm, 120 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62223 | 5 mm |
| WL62224 | 6 mm |
| WL62225 | 8 mm |
Screwdriver for in-hex screws - Cross handle length: 90.0mm - Width across flats: 6.0mm - Uninsulated blade length ± 2: 10.0mm
Product details
| item number | WL62224 |
| model | 98 14 06 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 14 06 |
| dimensions (LxWxH) | 135 mm x 96 mm x 23 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 229 mm x 119 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.453 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| type of screw | hexagon socket |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 120 mm |
| wrench width | 6 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 14 06 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 79 12 125 ESD. ESD precision electronics side cutter, 125 mm€51.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 27 62. Precision tweezers Pointed, straight, insulation, 153 mm€12.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

