Knipex 98 20 40 SL. Screwdriver (slim), for slotted screws, black oxide finish, insulated, 202 mm
€8.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62234
Manufacturer Nr.
98 20 40 SL
Screwdriver (slim), for slotted screws, black oxide finish, insulated, 202 mm
Other versions
| item number | cutting edge thickness & cutting width | blade length |
| WL62232 | 0.6 mm & 3.5 mm | 100 mm |
| WL62234 | 0.8 mm & 4 mm | 100 mm |
| WL62236 | 1 mm & 5.5 mm | 125 mm |
| WL62238 | 1.2 mm & 6.5 mm | 150 mm |
Screwdriver (Slim) for slotted screws: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements..: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 100mm - uninsulated blade length: 15mm - handle length: 102mm - cutting edge width: 4.0mm - cutting edge thickness: 0.8mm - VDE-tested: Yes
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62234 |
| model | 98 20 40 SL |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 20 40 SL |
| dimensions (LxWxH) | 200 mm x 25 mm x 24 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.104 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| cutting edge thickness | 0.8 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | slot |
| ESD safe | no |
| tool length | 202 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 100 mm |
| cutting width | 4 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 20 40 SL |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
-
Knipex 86 09 150. Spare parts assortment adjustment for 86 150€3.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 86 05 250. Pliers wrench, pliers and wrench in one tool, chrome plated, 250 mm€57.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 86 06 250. Pliers wrench, pliers and wrench in one tool, chrome plated, 250 mm€63.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost