Knipex 98 20 55 SL. Screwdriver (slim), for slotted screws, black oxide finish, insulated, 232 mm
€9.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62236
Manufacturer Nr.
98 20 55 Sl
Screwdriver (slim), for slotted screws, black oxide finish, insulated, 232 mm
Other versions
| item number | cutting edge thickness & cutting width | blade length |
| WL62232 | 0.6 mm & 3.5 mm | 100 mm |
| WL62234 | 0.8 mm & 4 mm | 100 mm |
| WL62236 | 1 mm & 5.5 mm | 125 mm |
| WL62238 | 1.2 mm & 6.5 mm | 150 mm |
Screwdriver (Slim) for slotted screws: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements..: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Blade length: 125mm - uninsulated blade length: 15mm - handle length: 107mm - cutting edge width: 5.5mm - cutting edge thickness: 1.0mm - VDE-tested: Yes
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62236 |
| model | 98 20 55 SL |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 20 55 SL |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 28 mm x 29 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 93 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.532 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| cutting edge thickness | 1 mm |
| VDE | yes |
| type of screw | slot |
| ESD safe | no |
| tool length | 232 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 125 mm |
| cutting width | 5.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 20 55 Sl |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



