Knipex 98 25 02 SL. Screwdriver (slim), for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 212 mm
€11.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62255
Manufacturer Nr.
98 25 02 SL
Screwdriver (slim), for Pozidriv cross-head screws, black oxide finish, insulated, 212 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62252 | 187 mm & 80 mm |
| WL62255 | 212 mm & 100 mm |
Screwdriver (Slim) for cross-slotted head screws: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements..: Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PZ2 - Blade length: 100mm - Handle length: 112mm - Uninsulated blade length: 18mm - VDE-tested: Yes
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62255 |
| model | 98 25 02 SL |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 25 02 SL |
| dimensions (LxWxH) | 215 mm x 35 mm x 32 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 212 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 25 02 SL |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 77 32 115. Elektronik-Seitenschneider, spitz, mit kleiner Facette, 115 mm€37.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


