Knipex 98 25 02 SLS. Screwdriver (Slim), PlusMinus Pozidriv, burnished, insulated, 212 mm
€11.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62256
Manufacturer Nr.
98 25 02 SLS
Screwdriver (Slim), PlusMinus Pozidriv, burnished, insulated, 212 mm
Other versions
| item number | tool length & blade length |
| WL62253 | 187 mm & 80 mm |
| WL62256 | 212 mm & 100 mm |
Screwdriver (Slim) PlusMinus drive tip for PlusMinus profile screws. For use with electrical installation components such as circuit breakers: Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements...: Ergonomically optimized 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission. Anti-roll handle shape. - Size: PZ/S 2 - Blade length: 100mm - Handle length: 118mm - Uninsulated blade length: 18mm - VDE-tested: Yes
- Drive tip for PlusMinus profile screws
- For use with electrical installation components such as circuit breakers
- Reduced blade insulation diameter for low-lying spring and screw elements
- Ergonomically optimised 2-component handle for low-fatigue and hand-friendly power transmission
- Anti-roll handle shape
Product details
| item number | WL62256 |
| model | 98 25 02 SLS |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 25 02 SLS |
| dimensions (LxWxH) | 212 mm x 33 mm x 35 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.066 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | burnished |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 212 mm |
| type of handle | VDE | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 25 02 SLS |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



