Knipex 98 35 250. Extension with inner / outer square 3/8", 250 mm
€36.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62276
Manufacturer Nr.
98 35 250
Extension with inner / outer square 3/8", 250 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€36.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 09 125. Spare parts assortment adjustment for 86 / 87-125
€3.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 99 398. wire end sleeves, uninsulated, cable 16 mm2, pure tinned, 100 pieces
€4.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL62275 | 125 mm |
| WL62276 | 250 mm |
For holding socket wrench inserts. With inner and outer square. Quick, safe and easy locking of the operating tools by means of spring-loaded ball.
- For holding sockets
- With internal and external square drive
- Quick, safe and easy locking of the operating tools by means of a spring-loaded ball.
Product details
| item number | WL62276 |
| model | 98 35 250 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 35 250 |
| dimensions (LxWxH) | 265 mm x 20 mm x 20 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 295 mm x 96 mm x 53 mm |
| Packaging volume | 1.487 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 35 250 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 98 37 7/16". Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 43 mm€16.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 37 5/8". Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 46 mm€18.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 37 9/16". Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 47 mm€18.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 37 5/16". Socket (double hexagon) with inner square 3/8", 42 mm€17.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










