Knipex 98 37 13. Socket for hexagon head screws with inner square 3/8", 45 mm
€16.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62281
Manufacturer Nr.
98 37 13
Socket for hexagon head screws with inner square 3/8", 45 mm
Other versions
| item number | wrench width | tool length |
| WL62278 | 10 mm | 42 mm |
| WL62279 | 11 mm | 43 mm |
| WL62280 | 12 mm | 44 mm |
| WL62281 | 13 mm | 45 mm |
| WL62282 | 14 mm | 46 mm |
| WL62283 | 16 mm | 46 mm |
| WL62284 | 17 mm | 46 mm |
| WL62285 | 19 mm | 49 mm |
Socket for hexagon screws: For metric or imperial hexagon screw heads. Basic tool chrome-plated. - Width across flats S: 13mm - Diameter effective side d max: 22.5mm - Connection square: 38
- For metric or imperial hexagonal bolt heads.
- Basic tool chrome plated
Product details
| item number | WL62281 |
| model | 98 37 13 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 37 13 |
| dimensions (LxWxH) | 43 mm x 23 mm x 23 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 45 mm |
| wrench width | 13 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 37 13 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 16 95 02 SB. ErgoStrip universal stripping tool, 135 mm, sales packaging€35.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 20 02 140. Flat nose pliers, black atramentized, 140 mm€15.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

