Knipex 98 39 05. Socket wrench insert for Allen screws with 3/8 "internal square, wrench size 5 mm, 75 mm
€32.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62292
Manufacturer Nr.
98 39 05
Socket wrench insert for Allen screws with 3/8 "internal square, wrench size 5 mm, 75 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62292 | 5 mm |
| WL62293 | 6 mm |
| WL62294 | 8 mm |
Socket for hexagon socket screws: For metric hexagon socket screw heads. Basic tool chrome-plated.
- For metric hexagon socket screw heads.
- Basic tool chrome plated
Product details
| item number | WL62292 |
| model | 98 39 05 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 39 05 |
| dimensions (LxWxH) | 91 mm x 19 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN 7422 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 75 mm |
| wrench width | 5 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 39 05 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 81 19 250 V02. 2 Paar Kunststoffeinsätze 2K für 81 11 250 / 81 13 250€11.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 81 19 250 V01. 2 Paar Kunststoffeinsätze 1K für 81 11 250 / 81 13 250€11.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

