Knipex 98 47 10. Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 54 mm
€16.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62303
Manufacturer Nr.
98 47 10
Socket for hexagon head screws with square socket 1/2", 54 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62303 | 10 mm |
| WL62304 | 11 mm |
| WL62306 | 12 mm |
| WL62307 | 13 mm |
| WL62308 | 14 mm |
| WL62309 | 16 mm |
| WL62310 | 17 mm |
| WL62311 | 18 mm |
| WL62312 | 19 mm |
| WL62313 | 22 mm |
| WL62314 | 24 mm |
| WL62315 | 27 mm |
Socket for hexagon screws: For metric or inch hexagon screw heads. Basic tool chrome-plated. - Width across flats S: 10mm - Diameter effective side d max.: 19.5mm - Connection square: 12
- For metric or imperial hexagonal bolt heads.
- Basic tool chrome plated
Product details
| item number | WL62303 |
| model | 98 47 10 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 47 10 |
| dimensions (LxWxH) | 54 mm x 27 mm x 27 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 152 mm x 81 mm x 31 mm |
| Packaging volume | 0.386 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 54 mm |
| wrench width | 10 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 47 10 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 92 34 36. Precision tweezers with guide pin, angled, 150 mm€13.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 52 23. Precision tweezers, slim ro with shape, 130 mm€14.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 34 22 130. Precision Electronic Gripper, flat ro with€42.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 79 12 125. Precision electronics side cutter, 125 mm€50.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost