Knipex 98 47 3/4". Socket (double hexagon) with inner square 1/2", 55 mm
€18.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62316
Manufacturer Nr.
98 47 3/4"
Socket (double hexagon) with inner square 1/2", 55 mm
Other versions
| item number | wrench width | tool length |
| WL62301 | 1" | 61 mm |
| WL62302 | 1/2" | 55 mm |
| WL62305 | 11/16" | 55 mm |
| WL62316 | 3/4" | 55 mm |
| WL62317 | 5/8" | 55 mm |
| WL62318 | 7/8" | 58 mm |
| WL62319 | 9/16" | 55 mm |
Socket (double hexagon): For inch screw heads. Basic tool chrome-plated. With double hexagon (12-sided). - Diameter of active side d max.: 30,7mm
- For inch screw heads
- Basic tool chrome plated
- With double hexagon (12-sided)
Product details
| item number | WL62316 |
| model | 98 47 3/4" |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 47 3/4" |
| dimensions (LxWxH) | 55 mm x 30 mm x 30 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 189 mm x 72 mm x 48 mm |
| Packaging volume | 0.637 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 55 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 47 3/4" |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex



