Knipex 00 20 72 V04 XS. Knipex Pliers set XS, 2 pieces
€71.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL68588
Manufacturer Nr.
00 20 72 V04 XS
Knipex Pliers set XS, 2 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€71.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T4925. Screwdriver set VDE/1000V with Slim interchangeable blades
€34.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 00 21 02 EL. Tool bag "Classic" electric, 23 pieces
€419.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Always to hand, always useful: Pliers Wrench XS and KNIPEX Cobra® XS in a practical belt pouch
- Tool bag made from durable polyester fabric, with hook-and-loop fastener and belt loop
- With pliers wrench XS: 100 mm tool length, parallel jaw opening gently grips up to 21 mm width across flats
- With KNIPEX Cobra® XS: 100 mm tool length, grips round workpieces up to 28 mm, with self-locking effect
- Dimensions (W x H x D): 30 x 110 x 45 mm
Product details
| item number | WL68588 |
| model | 00 20 72 V04 XS |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 00 20 72 V04 XS |
| dimensions (LxWxH) | 110 mm x 60 mm x 45 mm |
| depth | 45 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 139 mm x 67 mm x 41 mm |
| Packaging volume | 0.382 dm³ |
| order unit | set |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| type of pliers | reacher |
| Manufacturer Nr. | 00 20 72 V04 XS |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 95 21 600. Cable shears for two-hand operation, with plastic sheaths, 600 mm€195.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 95 29 600. Replacement cutter head for 95 21 600 / 95 27 600€129.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 95 31 280. Cable cutter (ratchet principle), painted black, 280 mm€257.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 95 27 600. Cable shears for two-hand operation, dip-insulated, 600 mm€222.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










