Bahco NS220-17. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 17 mm
€71.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70597
Manufacturer Nr.
NS220-17
Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 17 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€71.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB228-38. 1" Socket wrench insert in copper beryllium with 38 mm hexagon profile, non-sparking
€392.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB228-41. 1" Socket wrench insert in copper beryllium with 41 mm hexagon profile, non-sparking
€450.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | wrench width |
| WL70594 | 13 mm |
| WL70596 | 15 mm |
| WL70599 | 22 mm |
| WL70598 | 19 mm |
| WL70593 | 11 mm |
| WL70597 | 17 mm |
| WL70600 | 24 mm |
| WL70595 | 14 mm |
| WL70592 | 10 mm |
- Made of aluminium bronze
- Standard length sockets, 1/2” square drive
- Hex profile
- metric sizes
- Produced according to ISO 2725/1174
- Non-sparking (NS) tools designed for use in potentially explosive environments
Product details
| item number | WL70597 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NS220-17 |
| length | 40 mm |
| width | 25 mm |
| depth | 18 mm |
| order unit | piece |
| type of screw | hexagonal |
| wrench width | 17 mm |
| Manufacturer Nr. | NS220-17 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 902T-120-175. Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 12 mmx160 mm€16.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 902T-110-175. Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 11 mmx160 mm€14.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 902T-090-175. Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 9 mmx160 mm€13.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 902T-100-175. Socket wrench for hexagon head screws with T-handle, 10 mmx160 mm€14.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










