Nitto Kohki AL-55A. Pneumatic straight grinder - Air Sonic
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€304.95
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-184500001
Manufacturer no.
AL-55A
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AL-55A
ConditionNew
Article
NHK-184500001
Frequently Bought Together
-
This Item:
€304.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki B-20 CL-A. Pneumatic Belt Grinders - Belton
€615.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki MG-40. Air Grinder - Myton
€292.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Quiet and high speed with low vibration ensure a perfect sanding result
- Infinitely variable speed setting from 0 to 56,500 rpm for a wide range of applications
- Compact and lightweight for comfortable and energy-saving use over longer periods of time
- Ergonomic handle for a secure grip
- The special plastic handle prevents a cold hand and reduces vibrations
- Exhaust air recirculation system.
Specification
| Grinder mount: | 3 mm |
| Rotations (rpm): | 56.500 min-1 |
| Air Consumption (no load): | 0.17 m³/min |
| Weight: | 0.27 kg |
| Accessories included: |
|
| Manufacturer Nr. | AL-55A |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










