BBG 1210R. Big boxes solid, 4 wheels
€218.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
BBG 1210R
Manufacturer Nr.
BBG 1210R
Design: 4 wheelsInner dimensions L x W x H: 111 x 91 x 61 cmLarge, sturdy size
AUER Packaging's closed collapsible big box is characterised by its sturdy construction and solid side walls. It conforms to ISO and EURO formats and, due to its large capacity, is especially suitable for the storage and transportation of bulky, heavy goods.
AUER Packaging's closed collapsible big box is characterised by its sturdy construction and solid side walls. It conforms to ISO and EURO formats and, due to its large capacity, is especially suitable for the storage and transportation of bulky, heavy goods.
- ISO and EURO formats
- Choice of skids, feet, or wheels
- Also stackable with lid
- Easy to clean
Frequently Bought Together
-
This Item:
€218.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
MBO 1210K. Big boxes with Valve ation slits, 111x91x82 cm
€279.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BBG 1210 SA. Big boxes with hinge lid, 111x91x61 cm
€347.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 100 x 93 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 61 cm |
| Design | Base and sides closed 4 steering castors without wheel stop Wheels and screws are delivered - for self-assembly |
| Material | 1 A new material HD-PE |
| Volume | 670 liter |
| Weight | 37.59 kg |
| Note | Do not fill with liquids |
| Colour | Base: silver grey similar RAL 7001 Feet: traffic black similar RAL 9017 |
| Stacking height | 76 cm |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | BBG 1210R |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 38.890000 |
| Note | Stück auf Palette - 4 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer
-
EDP S 43/32 HG. Eurobehälter mit Scharnierdeckel Pro, 40x30x33,5 cm€80.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
EDP S 43/32 HG 1G. Eurobehälter mit Scharnierdeckel Pro, 40x30x33,5 cm€91.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
EDP S 43/32 1G. Eurobehälter mit Scharnierdeckel Pro, 40x30x33,5 cm€91.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
EDP S 43/32 2G. Eurobehälter mit Scharnierdeckel Pro, 40x30x33,5 cm€102.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











