KSG 1210KR. Collapsible big boxes solid, 111x91x61 cm
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€311.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
KSG 1210KR
Manufacturer no.
KSG 1210KR
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.KSG 1210KR
Country of originGermany
ConditionNew
Article
KSG 1210KR
Inner dimensions L x W x H: 111 x 91 x 61 cmDesign: 4 wheels, 3 skidsUnfolding their true potential
AUER Packaging's closed collapsible big box features volume-optimised side walls that can be folded inwards when it is empty. So you can make the best possible use of your storage and transport capacities, when the big box is full as well as when it's empty.
AUER Packaging's closed collapsible big box features volume-optimised side walls that can be folded inwards when it is empty. So you can make the best possible use of your storage and transport capacities, when the big box is full as well as when it's empty.
- Volume-optimised side walls
- Especially space-saving when empty
- Low empty weight
- Easy to clean
Frequently Bought Together
-
This Item:
€311.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
GLT 1210/125RB. Foldable large load carriers, 111x91x103 cm
€480.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
KLO 1208KR. Collapsible big boxes with Valve ation slits, 111x71x82 cm
€293.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 100 x 93 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 61 cm |
| Design | Base and sides closed 4 steering castors without wheel stop 3 skids Wheels and screws are delivered - for self-assembly |
| Material | 1A new material |
| Weight | 47.54 kg |
| Note | Do not fill with liquids |
| Colour | Base, Front and side wall: silver grey similar RAL 7001 Attachments such as turning locks, hinges: traffic red similar RAL 3020 skids: traffic black similar RAL 9017 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | KSG 1210KR |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 48.400000 |
| Note | Stück auf Palette - 5 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











