KLK 1210K. Collapsible big boxes with 4 opening flaps, 111x91x82 cm
€359.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
KLK 1210K
Manufacturer Nr.
KLK 1210K
Inner dimensions L x W x H: 111 x 91 x 82 cmDesign: 3 skidsOptimised handling
AUER Packaging's collapsible big box with 4 opening flaps offers ease and handling convenience: four flaps in the side walls provide quick and convenient access to the contents. When not in use or being returned empty, the side walls can be folded inwards to save space.
AUER Packaging's collapsible big box with 4 opening flaps offers ease and handling convenience: four flaps in the side walls provide quick and convenient access to the contents. When not in use or being returned empty, the side walls can be folded inwards to save space.
- Easy loading and unloading
- Also stackable with lid
- Height when folded: 42 cm
- Optional label holder
Frequently Bought Together
-
This Item:
€359.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
KLO 1210R. Collapsible big boxes with Valve ation slits, 111x91x82 cm
€296.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
KLG 1208KR. Collapsible big boxes solid, 111x71x82 cm
€310.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 100 x 100 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 82 cm |
| Design | Base and sides closed 3 skids |
| Material | 1 A new material HD-PE |
| Weight | 54.8 kg |
| Note | Do not fill with liquids |
| Warning | ETA5 label holder not included as standard |
| Colour | Base, Front and side wall: silver grey similar RAL 7001 Attachments such as turning locks, hinges: traffic red similar RAL 3020 skids: traffic black similar RAL 9017 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | KLK 1210K |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 54.800000 |
| Note | Stück auf Palette - 5 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer
















