SR.L. System trolleys for rack boxes, unloaded
€743.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
SR.L
Manufacturer Nr.
SR.L
Equipment: unloadedFor optimised work processes
AUER Packaging's system trolley for rack boxes is outstandingly simple to use. The rack and material flow boxes are simply suspended in the aluminium profile system which has been precisely configured for that purpose. Everything you need for your operations is always exactly where you need it to be – and perfectly sorted too.
AUER Packaging's system trolley for rack boxes is outstandingly simple to use. The rack and material flow boxes are simply suspended in the aluminium profile system which has been precisely configured for that purpose. Everything you need for your operations is always exactly where you need it to be – and perfectly sorted too.
- Stable aluminium profile
- High load-bearing capacity
- Lockable easy running rollers
Frequently Bought Together
-
This Item:
€743.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SE 134 6442.2. Systemwagen für Eurobehälter 60 x 40 Höhe 134 cm, 71,8x50x134,6 cm
€868.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
EG SW 134 1208 6412. Systemwagen im Palettenformat, 130x106,2x134,6 cm
€3,532.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Dimensions W x D x H | 112 x 65 x 135 cm |
| Equipment | unloaded |
| Material | Aluminium / Stahl / Kunststoff / MPX |
| Suitable for | Rack boxes 9 cm high |
| Weight | 31.25 kg |
| Design wheel | 4 steering castors with wheel stop |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | SR.L |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 31.250000 |
| Note | Stück auf Palette - |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Auer














