SR.L.5209. System trolleys for rack boxes, 28 pieces RK 5209 (50x23.4x9 cm)
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€838.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
SR.L.5209
Manufacturer no.
SR.L.5209
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.SR.L.5209
Country of originGermany
ConditionNew
Article
SR.L.5209
Equipment: 28 pieces RK 5209(50 x 23.4 x 9 cm)For optimised work processes
AUER Packaging's system trolley for rack boxes is outstandingly simple to use. The rack and material flow boxes are simply suspended in the aluminium profile system which has been precisely configured for that purpose. Everything you need for your operations is always exactly where you need it to be – and perfectly sorted too.
AUER Packaging's system trolley for rack boxes is outstandingly simple to use. The rack and material flow boxes are simply suspended in the aluminium profile system which has been precisely configured for that purpose. Everything you need for your operations is always exactly where you need it to be – and perfectly sorted too.
- Stable aluminium profile
- High load-bearing capacity
- Lockable easy running rollers
Frequently Bought Together
-
This Item:
€838.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SE 200 6475.2. Systemwagen für Eurobehälter 60 x 40 Höhe 200 cm, 71,8x50x201,1 cm
€1,986.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SR.L.41509. System trolleys for rack boxes, 42 pieces RK 41509
(40x15.6x9 cm)
€835.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Dimensions W x D x H | 112 x 65 x 135 cm |
| Equipment | 28 pieces RK 5209 (50 x 23.4 x 9 cm) |
| Material | Aluminium / Stahl / Kunststoff / MPX |
| Weight | 47.35 kg |
| Design wheel | 4 steering castors with wheel stop |
| Warning | The shipment does not include any accessories for rack boxes like viewing windows and traverse dividers! |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | SR.L.5209 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 47.350000 |
| Note | Stück auf Palette - |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










