Lindström 8160 J. side cutters, 80 series, oval jaws
€125.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL52708
Manufacturer Nr.
8160 J
side cutters, 80 series, oval jaws
Frequently Bought Together
-
This Item:
€125.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3884. Ecotronic ESD side cutter, mini-head, rear cutting, 132 mm
€10.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 4239. Diagonal end cutter, ergo, 45° angled, 129 mm
€52.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Precision side cutters, micro cut with oval head and ESD-safe handles 125 mm. The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool.
- Side cutters, series 80, oval jaws
- ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
- Cut/Wate: Micro-Bevel® and Flush and Ultra-Flush®
- The specified cutting capacity applies to copper wire
- Suitable for cutting copper
- High Performance Steel Alloy
- Burnished
- The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool
- Induction hardened cutting edges, 63-65 HrC
- Friction-reducing screw connection which increases the line accuracy of the cutting edges
- Especially suitable for work on cable harnesses and for assembly tasks on printed circuit boards
- Version "CO" with antistatic, conductive grip sleeves
Product details
| item number | WL52708 |
| model | 8160 J |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8160 J |
| dimensions (LxWxH) | 165 mm x 100 mm x 75 mm |
| order unit | piece |
| Cutting capacity side cutter | 0,5 mm |
| ESD safe | yes |
| head width | 16 mm |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | 8160 J |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
Lindström 7992. Einsteck- und Ausziehzangen für IC- und SMD Bauteile€143.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström TL 7SVR-SA. Pinzette, mit sehr feinen und gebogenen Spitzen, 130 mm€46.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












