Lindström RX 8131. ESD side cutters, RX series, oval jaws, fine bevel, 0.1-1 mm
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€79.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL15993
Manufacturer no.
RX 8131
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.RX 8131
ConditionNew
Article
WL15993
ESD side cutters, RX series, oval jaws, fine bevel, 0.1-1 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€79.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 70 26 160. Diagonal cutter, chrome-plated, insulated 160 mm
€27.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 1522N. Waver Erem 1522N Side Cutter - Oval Head for 1500BSF Pneumatic Cutter
€190.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cut form | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15991 | large bevel | oval | 0,2 - 1 mm |
| WL15993 | small bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL15995 | without bevel | oval | 0,1 - 0,8 mm |
| WL15999 | large bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16001 | small bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16003 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16019 | large bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16022 | small bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL16024 | without bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL18746 | large bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL18747 | small bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18748 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16005 | large bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16007 | small bevel | pointed | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16009 | without bevel | pointed | 0,1 - 1 mm |
| WL16011 | large bevel | sharpened to a point | 0,2 - 1 mm |
| WL16013 | small bevel | sharpened to a point | 0,1 - 1 mm |
| WL16015 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52716 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70874 | with bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70875 | small bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70876 | with bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
| WL70877 | small bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70878 | with bevel | pointed | 0,4 - 1,5 mm |
| WL70879 | small bevel | pointed | 0,3 - 1,5 mm |
| WL70880 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
Made of high-performance ball bearing steel, burnished. Cutting and jaws computer-ground, thus highest precision and constant quality. Induction hardening of the cutting edges to 63-65 HRC. Handles of 2 components, with opening spring. cutting capacity: copper wire
Side cutters with oval head, e.g. for work on cable harnesses and for assembly work on printed circuit boards.
- Cutting capacity copper D = 0.1-1 mm
Product details
| item number | WL15993 |
| model | RX 8131 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | RX 8131 |
| dimensions (LxWxH) | 133.5 mm x 155 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| product series | RX Series |
| VDE | no |
| Cut form | small bevel |
| jaw form | oval |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 1 mm |
| ESD safe | yes |
| Jaw shape | oval |
| head width | 8 mm |
| tool length | 133.5 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| lenght of jaws | 8.5 mm |
| Manufacturer Nr. | RX 8131 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










