Knipex 90 22 01 SB. TwistCut corrugated pipe cutter, 100 mm, sales packaging
€23.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61835
Manufacturer Nr.
90 22 01 SB
TwistCut corrugated pipe cutter, 100 mm, sales packaging
Frequently Bought Together
-
This Item:
€23.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 8141. side cutters, 80 series, oval jaws, fine bevel, 0.1-1.25 mm
€58.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 2403E. Waver Erem 2403E Tip Cutter, Angled Wide Robust Head, Oval Shape
€97.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
KNIPEX TwistCut®: For safe and fast cutting of corrugated plastic pipes with universal capacity range from Ø 13 to 32 mm. No damage to internal cables or pipes. Easy insertion, safe and simple cutting without waste. Precise cut without damage due to unique blade arrangement with side guide. Good accessibility due to slim shape. - Cutting capacities (diameter): Ø 13 - 32mm
- Easy insertion, safe and simple cutting without waste
- Precise cut without damage due to unique blade arrangement with lateral guidance
- Good accessibility due to slim shape
Product details
| item number | WL61835 |
| model | 90 22 01 SB |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 90 22 01 SB |
| dimensions (LxWxH) | 187 mm x 86 mm x 38 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 344 mm x 115 mm x 92 mm |
| Packaging volume | 3.64 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | blister packaging |
| product series | TwistCut® |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 90 22 01 SB |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
-
-
Knipex 00 21 20. Tool case "Vision24" electric, 24 pieces€714.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -










