Knipex 98 05 13. Socket wrench with T-handle, wrench size 13, 300 mm
€28.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62213
Manufacturer Nr.
98 05 13
Socket wrench with T-handle, wrench size 13, 300 mm
Other versions
| item number | wrench width |
| WL62213 | 13 mm |
| WL62214 | 17 mm |
| WL62215 | 19 mm |
Socket wrench - Width across flats S: 13.0mm - Max. handle length: 155mm - Head diameter d: 23.5mm - VDE-tested: Yes
Product details
| item number | WL62213 |
| model | 98 05 13 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 05 13 |
| dimensions (LxWxH) | 300 mm x 155 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 300 mm x 155 mm x 23 mm |
| Packaging volume | 1.07 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 300 mm |
| type of handle | VDE |
| wrench width | 13 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 05 13 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Knipex
-
Knipex 00 21 99 V09. Ersatz-Rollen für 00 21 XX / 98 99 XX (2x)€14.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V18. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 41 (2x)€65.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V14. Ersatz-Trennstege für 00 21 3X/ 00 21 42 (3x)€46.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 00 21 99 V17. Ersatz-Werkzeugtafeln für 00 21 42 (2x)€65.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost