Festo CLR-50-50-L-P-A (535463) Linear/Swivel Clamp
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
CLR-50-50-L-P-A
This Item:
Festo CLR-40-10-R-P-A (535453) Linear/Swivel Clamp
Festo DWB-50-150-Y-AB-G (565766) Hinge Cylinder
Total price
| Total stroke [mm] | 71 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Piston rod thread | M10 |
| Swivel angle | 90 deg ± 2 deg |
| Clamping stroke [mm] | 50 |
| Swivel direction | Left |
| ambient temperature [°C] | -10 to 80 |
| Effective clamping strength at 2 bar [N] | 271 |
| Effective clamping strength at 4 bar [N] | 508 |
| Effective clamping strength at 6 bar [N] | 716 |
| Max. tightening torque Clamping finger screw [Nm] | 47,0 |
| Theoretical clamping strength at 6 bar [N] | 990 |