C.K T3777. Precision pointed pliers, with cut, 145 mm
€30.33
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL10945
Manufacturer Nr.
T3777
Precision pointed pliers, with cut, 145 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€30.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 78 06 125. Electronic Super Knips, side cutter, insulated, 125 mm
€23.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco C3830IP. Compact flat nose pliers with orange PVC handles 121 mm, Industrial packaging
€44.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip shape | tool length |
| WL10945 | serrated | 145 mm |
| WL10905 | bent / serrated | 145 mm |
| WL10918 | serrated | 120 mm |
| WL10897 | bent / smooth | 130 mm |
| WL10920 | smooth | 120 mm |
- Alloyed special steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability
- Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
- Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
- Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
- PVC handles for comfort and grip
- Inner jaw surface: With cut
- jaw length: 40 mm
- total length: 145 mm
Product details
| item number | WL10945 |
| model | 3777 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T3777 |
| width | 73 mm |
| height | 8 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 205 mm x 60 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| tip shape | serrated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 145 mm |
| type of pliers | needle-nosed pliers |
| Manufacturer Nr. | T3777 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from C.K
-
C.K T0875. Blade set for oscillating tool, bi-metal blades, 2 pieces€7.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-
C.K T0876. Blade set for oscillating tool, Bi-Metal blades, 2 pieces€8.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










