Knipex 74 02 200. Power side cutter, black atramentized, 200 mm
€27.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL13356
Manufacturer Nr.
74 02 200
Power side cutter, black atramentized, 200 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€27.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3781. Precision side cutters, with bevel, 115 mm
€35.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2101G-125IP. side cutter, ergo, 125 mm, unpacked
€36.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL13356 | nein | 200 mm |
| WL61687 | nein | 140 mm |
| WL61688 | nein | 160 mm |
| WL61689 | nein | 180 mm |
| WL61690 | ja | 200 mm |
| WL61691 | ja | 250 mm |
| WL61692 | nein | 250 mm |
For the toughest, continuous use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 4.2mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3.0mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2.5mm
- For the hardest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL13356 |
| model | 74 02 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 02 200 |
| dimensions (LxWxH) | 210 mm x 52 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 93 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.537 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5749 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| tether attachment point | nein |
| ESD safe | no |
| tool length | 200 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| type of handle | with multi-component sheaths |
| cutting value wire diameter hard | 3 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4.2 mm |
| cutting value diameter piano wire | 2.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 02 200 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 44 13 J4. Circlip pliers for inner rings in bores, chrome-plated, 320 mm€30.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
-
Knipex 44 13 J3. Circlip pliers for inner rings in bores, chrome-plated, 225 mm€19.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










