Metcal STDC-104. Desoldering cartridge STDC series 1,02 / 1,78 mm
€52.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL13845
Manufacturer Nr.
STDC-104
Desoldering cartridge STDC series 1,02 / 1,78 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€52.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal STDC-005. Desoldering tip for MX-DS1, series 600/357 °C, diameter 1.3 mm
€51.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal STDC-806. Desoldering cartridge STDC series 1,52 / 2,29 mm
€84.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- can be used with the systems MX-500, MX-5000 and MX-5200
- for standard applications
Product details
| item number | WL13845 |
| model | STDC-104 |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | STDC-104 |
| order unit | piece |
| product series | STDC Series |
| inside diameter | 1.02 mm |
| outer diameter | 1.78 mm |
| tip length | 10.92 mm |
| tip temperature | 412 °C |
| suitable handle | MX-DS1 |
| Manufacturer Nr. | STDC-104 |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Metcal
-
Metcal STTC-813. Soldering tip STTC series chisel-shaped 90°, 3x4.8 mm€29.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal SSC-617A. SSC 600 series chisel shaped soldering tip 5.3x10 mm€27.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal STTC-836P. Soldering tip STTC series chisel-shaped 2.5x6 mm, opt. geometry€29.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Metcal STTC-590. Soldering tip STTC series conical, 0.25x13.2 mm€27.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


