Lindström RX 8132. ESD side cutters, RX series, oval jaws, without bevel, 0.1-0.8 mm
€87.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL15995
Manufacturer Nr.
RX 8132
ESD side cutters, RX series, oval jaws, without bevel, 0.1-0.8 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€87.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 8157. side cutters, 80 series, pointed, gro with jaws, fine bevel, 0.2-1.25 mm
€71.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 74 12 180 SB. Kraft-Seitenschneider mit Öffnungsfeder und Mehrkomponenten-Hüllen, schwarz atramentiert, 180 mm (SB-Karte/Blister)
€30.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cut form | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15991 | large bevel | oval | 0,2 - 1 mm |
| WL15993 | small bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL15995 | without bevel | oval | 0,1 - 0,8 mm |
| WL15999 | large bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16001 | small bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16003 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16019 | large bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16022 | small bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL16024 | without bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL18746 | large bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL18747 | small bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18748 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16005 | large bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16007 | small bevel | pointed | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16009 | without bevel | pointed | 0,1 - 1 mm |
| WL16011 | large bevel | sharpened to a point | 0,2 - 1 mm |
| WL16013 | small bevel | sharpened to a point | 0,1 - 1 mm |
| WL16015 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52716 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70874 | with bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70875 | small bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70876 | with bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
| WL70877 | small bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70878 | with bevel | pointed | 0,4 - 1,5 mm |
| WL70879 | small bevel | pointed | 0,3 - 1,5 mm |
| WL70880 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
Made of high-performance ball bearing steel, burnished. Cutting and jaws computer-ground, thus highest precision and constant quality. Induction hardening of the cutting edges to 63-65 HRC. Handles of 2 components, with opening spring. cutting capacity: copper wire
Side cutters with oval head, e.g. for work on cable harnesses and for assembly work on printed circuit boards.
- Cutting capacity copper D = 0.1-0.8 mm
Product details
| item number | WL15995 |
| model | RX 8132 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | RX 8132 |
| dimensions (LxWxH) | 133.5 mm x 155 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| product series | RX Series |
| VDE | no |
| Cut form | without bevel |
| jaw form | oval |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 0,8 mm |
| ESD safe | yes |
| Jaw shape | oval |
| head width | 8 mm |
| tool length | 133.5 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| lenght of jaws | 8.5 mm |
| Manufacturer Nr. | RX 8132 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
-
Lindström TL 51S-SA. High-precision tweezers, fine/angled tips, 115 mm€35.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström TL 5-SA. High precision tweezers, fine tips, 110 mm€38.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström TL 3C-TA. Tweezers Titanium, sharp tips, 110 mm€31.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










