Bahco BE-8802. Ergo Pozidriv screwdriver with short rubber handle, PZ2x25 mm
€11.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL20740
Manufacturer Nr.
BE-8802
ERGO Pozidriv screwdriver with short rubber handle, PZ2x25 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€11.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Licefa 8900047. ESD SMD Schrank 340/22 ESD-CON, 4 Schubladen inkl. SMD Box Mix, schwarz
€621.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 1-230-10-2-2. ERGO™ Rundfeile, Halbschlicht 250 mm
€13.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL20739 | PZ1 | 83 mm |
| WL20740 | PZ2 | 83 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For Pozidriv screws, short version for work in confined spaces
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Easy tip identification through colour-coded symbols on the handle
- Flattened handle prevents rolling away
Product details
| item number | WL20740 |
| model | BE 8802 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8802 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 70 mm x 43 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 58 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | PZ2 |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| tool length | 83 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 25 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8802 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 2646 R. Diagonal Cutters with Oval Head, 0.2-1.25 mm€73.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Bahco IZO-DR-810. Torque wrench, fixed ratchet head, ring wrench, electronic€2,646.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -










