Bahco 900T-025-100. hexagon screwdriver with T-handle, 2.5 mm × 100 mm
€10.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL24051
Manufacturer Nr.
900T-025-100
hexagon screwdriver with T-handle, 2.5 mm × 100 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL24050 | 10 mm |
| WL24051 | 2.5 mm |
| WL24052 | 3 mm |
| WL24053 | 4 mm |
| WL24054 | 5 mm |
| WL24055 | 6 mm |
| WL24056 | 8 mm |
| WL53586 | 2 mm |
- Screwdrivers with T-handle for hexagon socket screws
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for higher accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
- integrated suspension opening
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL24051 |
| model | 900T-025-100 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 900T-025-100 |
| dimensions (LxWxH) | 150 mm x 97 mm x 20 mm |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 85 mm |
| VDE | no |
| Handle width | 50 mm |
| hexagon socket | 2.5 mm |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagonal |
| tool length | 188 mm |
| handle diameter | 50 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 900T-025-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 2628 G-180. Combination pliers, ergo, burnished, 180 mm€36.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 481-200. engineer's hammer, wooden handle, 260 g, 260 mm, head 19x95 mm€11.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5471 FI-200. Multi-purpose tweezers, hardened steel, PVC coated 200 mm€39.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5516 I. Multi-purpose tweezers, special steel, PVC coated, 150 mm€23.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost