VISIONLUXO WAL025964. WAVE LED ESD magnifying lamp, 3.5 dpt., 1.88x, black
€649.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL28233
Manufacturer Nr.
WAL025964
WAVE LED ESD magnifying lamp, 3.5 dpt., 1.88x, black
Frequently Bought Together
-
This Item:
€649.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox WAL026605. WaveLED-UV T105Lg2 3,5D CLA EU
€488.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lico 82400-4-EU-CE-UV. LED magnifying lamp Greenlite, UV, 4.0 dpt., red
€1,309.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Optimized for industrial applications, the WAVE LED magnifier luminaire from Vision Luxo provides excellent, shadow-free 3D illumination to simplify manufacturing, quality assurance, manipulation and general inspection tasks. WAVE LED offers shadow-free illumination and three-dimensional enlargement through one-sided controllable light from the left and/or right side. The three-dimensional function is particularly useful for inspections and rework on printed circuit boards and similar sensitive objects.
- Selectable left/right illumination
- 3D-illumination with controllable left/right illumination
- Efficient, dimmable three-step illumination of right and left LEDs
- Selection of secondary attachment lenses to increase magnification up to a total of 15 diopters
- High-quality crown glass lens for maximum clarity, precision and comfort.
- High quality flexible, self-balancing arms with table clamp
- Automatic shutdown function for energy efficiency
- 3-step dimmer: 0-50-100%
- Colour rendering index (CRI): Ra 80
Video
Product details
| item number | WL28233 |
| model | WAVE-LED-ESD-1050 |
| manufacturer | VISIONLUXO |
| manufacturer item number | WAL025964 |
| order unit | piece |
| Lamp or magnifier type | Magnifying lamp |
| dioptres | 3.5 dpt |
| arm length | 1050 mm |
| focal distance | 297 mm |
| colour temperature | 4000 °K |
| power | 13 W |
| magnification | 188x |
| attachment | Table clamp |
| housing colour | steel arm, aluminium head, black |
| length cable | 2 m |
| luminant | 2 x 6W dimmable LED modules |
| protection class | 20 IP |
| ESD safe | yes |
| Manufacturer Nr. | WAL025964 |
|---|---|
| Manufacturer | Visionluxo |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Visionluxo
-
VISIONLUXO BRK025177. Table clamp for Verit / L-1 LED / L-1€14.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
VISIONLUXO SPD025979. Secondary attachment lens 6 dpt. for all magnifying lamps€65.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
VISIONLUXO SPD025980. Secondary attachment lens 4 dpt. for all magnifying lamps€65.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
VISIONLUXO SPD026119. Secondary attachment lens 10 dpt. for all magnifying lamps€63.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










